O nas
Nowe
Felietony
Artykuły
Kurier Święt.
Kronika 2018
Historia
Kalendarz
Galeria
Antyreklama
Kontakt
Polecamy
Forum
Archiwum
  
Felietony »  lista felietonów » Piotr Opozda: Urok władzy
Treść artykułu:
Urok władzy  /18.09.2007/ 

 

    Ośmielam się twierdzić, że ludzie władzy są w zdecydowanej większości /co najmniej moralnie/ … chorzy. Władza bowiem albo przyciąga j u ż  chorych albo tych zdrowych, a mniej odpornych „rozkłada”.

Przyglądając się  ludziom „ukąszonym” przez władzę można na przemian dostrzec cierpienie /z jej niedostatku/, lęk /przed jej utratą/, rozpacz /po jej utracie/. Jestem pełen podziwu dla tych ludzi władzy, którzy rozstają się z nią /szczerze/ spokojnie, a nawet z  /nieudawaną/ ulgą, bo dowodzą w ten sposób optymistycznej wizji człowieczeństwa…

Czy są tacy w  polskiej polityce? Cóż, jej jakość świadczy, że niewielu…

    Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że dewiacją jest również anarchizm /mea culpa/. Wyobraźmy sobie obsesję „prześwietlania” każdego produktu pod kątem jego szkodliwości…Szaleństwo! Podobnie konfrontowanie każdej władzy z kryteriami tzw. katolickiej nauki społecznej wiedzie najpierw do zgorzknienia, a następnie anarchizmu.

   Z  ludzkiego punktu widzenia ofiarom „uroku” należy się nie tyle gniew, co współczucie, a z obywatelskiego - nie tyle walka, co izolacja i alternatywa. 

           

                                Piotr Opozda

powered by QuatroCMS