O nas
Nowe
Felietony
Artykuły
Kurier Święt.
Kronika 2018
Historia
Kalendarz
Galeria
Antyreklama
Kontakt
Polecamy
Forum
Archiwum
  

Lista artykułów:

Piotr Opozda:Ku ostudzeniu pustosłowia i genealogicznej megalomanii
Wojciech Kalisz: Rozważania na wiosnę
Na wiosnę 2016 roku obchodzić będziemy wielką rocznicę – odległą, która ostatecznie zaważyła na losach naszego państwa. Chodzi oczywiście o Chrzest Polski 966, od którego mija 1050 lat. Od 6 lat na wiosnę mamy kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej
Wojciech Kalisz: Proste rozwiązania
Obserwując scenę polityczną tą krajową, europejska i globalną można dojść do wniosku, że politycy sami wywołują różne zdarzenia aby potem latami je rozwiązywać.
Piotr Opozda: Swieto demokracji
W ostatnim dniu kampanii wyborczej na stolec namiestnikowski wymyślono nawet "zamachnięcie" na Komorowskiego. Cóż, jaki prezydent – taki zamach, mawiał klasyk.
Wojciech Kalisz; Nasz prezydent Adam Jarubas
Oto marszałek naszego świętokrzyskiego województwa, które powstało dzięki wspaniałomyślności Aleksandra Filipińskiego ma swojego kandydata na prezydenta.
Piotr Opozda; Hulaj patriotyczna dusza!
W ostatnich latach (a szczególnie miesiącach) nastąpił masowy wysyp organizacji paramilitarnych, wielorakich proweniencji i tradycji. Oczywiście, pod czujnym okiem miejscowej Intelligence Agency Bondaryka, czy jakiegoś innego już super Bonda…
Piotr Opozda; Czas bezkręgowców
Polska demokracja w rozkwicie. Ostatnie wybory samorządowe praktycznie wygrali wszyscy – w niedziele zwycięski był PiS, w poniedziałek – PSL, a we wtorek – PO. A Narodowcy śpiewają już, że „jutro będzie nasze”.
Cezary Wach: Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy
Jakże „prorocze” wydają się dzisiaj zawarte w tytule słowa towarzysza Władysława Gomułki wypowiedziane w Moskwie 18 czerwca 1945. Zdanie które w najnowszej historii Polski wydaje się kluczowe dla zrozumienia procesów „ transformacji u
Wojciech Kalisz; Gdy kota nie ma, myszy harcują
Takie przysłowie przyszło mi do głowy gdy przeczytałem kandydatów do rady gminy w Pawłowie i do rady powiatu w Starachowicach.
Wojciech Kalisz; Dzieci do szkoły, Tusk do Brukseli, reszta - do urn
Jest coś takiego w pedagogice ja „dorosłość szkolna”. Ale co tam dla pani minister pedagogika. Kobieta bez twarzy zrobi wszystko co jej każą.
Wojciech Kalisz; Stany zjednoczone Europy wschodniej
Tak więc nie ma się co podniecać tym bardziej, że wiemy tyle ile chcą żebyśmy wiedzieli. Jako tako wiarygodnego źródła wiedzy w Polsce nie ma.
Cezary Wach: Nowe żerowisko
Od dwóch dni media „niezależne”(?) mają nowego bohatera. Nie jest już nią: Zosia co to wygarnęła Donaldowi , ale Mariusz były szef CBA.
Wojciech Kalisz: Gdzie zły rząd tam dużo praw i rozporządzeń
Sprawa druga. Wyliczono, że pozyskanie unijnych pieniędzy kosztuje nie mniej niż sumy docelowe
Wojciech Kalisz: Pożyteczni idioci – żartem nie do śmiechu
Niestety, zawsze się znajdzie pożyteczny idiota, ale nigdy historia nie odnotowała w jednym kraju i w tym samych czasie tylu co w Polsce obecnie. Pokuśmy się o wyliczenie tych największych.
Wojciech Kalisz: Każdy ma swoich bogów
Jak co roku pierwszym „niezwykłym” wydarzeniem w noworocznym rozdaniu jest WOŚP. Wokół tego wydarzenia się dzieje. Gazety, telewizja i inne media piszą jak to będzie, w trakcie jak to jest a potem jak zwykle cisza.
Wojciech Kalisz: O Świętym Mikołaju i Tusku Donaldzie
Mikołaj jak Mikołaj – bardziej jednak chodziło o to co przed jego imieniem – „święty”. Gdzie w tym ustroju święty, toć to zaprzeczenie idei materialistycznego świata i marsizmu-leninizmu z maoizmem razem wziętych.
Wojciech Kalisz: Na zielonej Ukrainie
Na Ukrainie wrze. Ukraińcy chcą do UE a władze nie. Obywatele uważają, że zostali przez Janukowycza nabici w butelkę - bo miał podpisać a nie podpisał. Wszyscy komentują te wydarzenia na różne sposoby. Jarosław Kaczyński pojechał do Kijowa,
P C: Ostatnie wsparcie ze strony T. Mazowieckiego
Śmierć drugiego „niekomunistycznego premiera” Polski Ludowej (pierwszym był E. Osóbka Morawski z PKWN) zbiegła się w czasie z gangsterskimi porachunkami w rządzącej Platformie, które znalazły swoje ujście w regionalnych wyborach na Dolnym Ślą
Wojciech Kalisz: "Dobry człowiek"
Czy warto być dobrym człowiekiem? Głupie pytanie. Samo w sobie brzmi źle. Pytanie „czy warto” zawiera w swojej treści pytanie o korzyść. Bo jeśli pytamy czy warto - to w zamian spodziewamy się coś otrzymać, a jak nie, to nie.
Piotr Opozda: Odszedł Konstanty Miodowicz
Nie starczyło mu czasu na decyzje, do których – chciejmy w to wierzyć – dojrzewał. Requiescat in pace.
Piotr Opozda: Dwie afery i stara naiwność
Partia ta ma szczególne „zasługi” w degeneracji samorządności terytorialnej, ale ma już obecnie godnych siebie partnerów.
Wojciech Kalisz: Płochliwa i wrażliwa władza
Tak nam się ta władza rozpasała (przykład idzie z góry), że samo wspominanie o niej już ją drażni. Najlepiej jakby obywatel o niej zapomniał.
Wojciech Kalisz: W rocznicę stanu wojennego
Refleksja w rocznicę stanu wojennego
Wojciech Kalisz: Ziobryzacja ruskiego prawa
Wygląda na to, że kolejna polityczna łajza – liże d..y aby dostać się do koryta. I obliczenia owego Pana nie są wcale bez szans.
Piotr Opozda: Wojskowa bezpieka przyspiesza
W rocznicę stanu wojennego
Piotr Opozda: Sukces Bondaryka
Uwagi na marginesie tzw. sprawy Brunona K.
Wojciech Kalisz: Jaki prezydent, taki zamach
Jest jeszcze jeden aspekt tego domniemanego zamachu. Jeśli nasza władza „majstruje” coś takiego - to znaczy, że ma jakieś niecne zamiary.
Piotr Opozda, Bomba rozbrojona trotylem
Bombę rozbrojono. Kto wreszcie dzisiaj pamięta jeszcze o zabójstwie chorążego Musia sprzed kilku dni? Wydarzenie skutecznie przykryto.
Wojciech Kalisz: Czy Polska może wybic się na niepodległość?
Oczywiście, ludzie „politycznie poprawni” i tzw. „autorytety” każdego, co dziś stawia takie pytanie uważają za oszołoma lub powiązanego … wiadomo z kim…
Piotr Gajek: Lekcja pokory
Jak tylko sięgnąć pamięcią, w stadionowym zwyczaju jest trunkowa kontrabanda kibiców, zaś ochrony - rutynowa kontrola (taka swoista zabawa w kotka i myszkę).
Mikołaj W. Gogol: Mówi się...
Pogarszające się warunki życia obywateli. Indolentny rząd bez pomysłu na rządzenie. Rosnące niezadowolenie społeczne. W konsekwencji jakaś mała rewolucyjka, no i upragniona władza.
Mikołaj W. Gogol: Jak kopać, żeby się nie dać wykopać?
Jak POlska długa i szeroka przed wtorkowym meczem z Rosjanami wszyscy zadają sobie to pytanie. A jeżeli kopać to jak i z kim? Jak? To już wiadomo! Z miłością i po chrześcijańsku z nastawionym drugim policzkiem! No dobrze!
Wojciech Kalisz: Nakazanije
Premier historyk, prezydent historyk a minister edukacji redukuje lekcje historii. Trudno zrozumieć dlaczego kolejny minister manipuluje przy nauczaniu historii.
Wojciech Kauisz: Najwyższy czas panom podziękować
Od afery do afery, od katastrofy do katastrofy – oto rządy ekipy Tuska. Przez 5 lat rządów Donald Tusk wyczerpał chyba limit dla Polski. No ale niestety tak będzie.
Wojciech Kalisz: Gorzej jak za cara
Paradoks – w okresie zaboru austriackiego w 1915 roku – władze nakazały założyć w każdej wsi szkołę. Po co – pragmatyzm – żeby Polacy wiedzieli co do nich mówi władza.
Mikołaj Wasiljewicz Gogol: Przybył Rewizor z Moskwy
W filmie Pasikowskiego „ Psy” jest scena w której byli polscy esbecy (już w nowych rolach biznesmenów-gangsterów) czekają na płycie lotniska na przybycie Rewizora z Moskwy wysokiej rangi oficera KGB.
Stanisław Urlopowicz: Mularczyk, a sprawa Leppera
Pan poseł Mularczyk nie ma sumienia oczekując takiego poświęcenia od swojego ziomka. Który jako (wybitny pragmatyk) już dawno zrozumiał że: kto płatit trybuetsja czyli kto płaci wymaga.
Wojciech Kalisz: Do jeźdźca
Doszedłem do pewnego wniosku, który co prawda nie jest poparty żadną analizą historyczną, ale nasunął mi się na kanwie ostatnich wydarzeń w Bodzentynie.
Wojciech Kalisz: Kocham Cię, Polsko
Po raz koleiny telewizja polska zafundowała nam na święta Potop. Nie ma w tym nic złego poza tym tylko, że z tego faktu można wysnuć kilka przemyśleń.
Cezary Wach: Zaliczeni
W książce „Psychotechnika. Dezinformacja. Oręż wojny” autor Vladimir Volkoff przytacza pouczenia starego KGB-isty skierowane do młodego adepta „Mów zawsze tak ,żeby nikt nie potrafił oddzielić co jest prawdą a co kłamstwem. Kiedy ludz
Cezary Wach: Propaganda i psy Pawłowa
Jest jednak pewne zjawisko w Polsce, którego zrozumienie może wyjaśnić opisywany problem, a które zdefiniowane zostało jako post - polityczność. Polega ono (w skrócie) na zastąpieniu polityki pojmowanej klasycznie czymś co staje się jej anty - definicją.
Piotr Opozda: Prezent rozpakowany
Tuż po opublikowaniu w „Gazecie Polskiej” wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim, w którym (wreszcie!) mówi kilka zdecydowanych słów prawdy, TVN publikuje „nieczytelne” dotąd zapisy z czarnych skrzynek rejestrujące rozmowy w kokpicie
Cezary Wach: Kreml nie musiał używać nagana?
W Polsce (ale i nie tylko) aż kipi od różnego rodzaju hipotez. Wśród nich nie brakuje również tej o zorganizowanym zamachu na polską delegację przez Putina i kontrolowane przez niego służby specjalne...
Piotr Opozda: Tusk - namaszczony
Car Władimir zaprosił do Katynia premiera Donalda Tuska. Kilka lat temu ten sam Putin podczas wielkich obchodów zwycięstwa nad faszyzmem na Placu Czerwonym naznaczył na przedstawiciela Polaków Wojciecha Jaruzelskiego.
Stanisław Floriański:Cimoszewicz- syndrom sztokholmski, czy głos zaplecza Platformy Obywatelskiej?
A co z Cimoszewiczem? Czytając jego biografię widzimy obraz pryncypialnego komunisty – człowieka, który nie tylko zrobił błyskotliwą karierę w PZPR, ale miał silne poczucie przynależności do nomenklatury partyjnej, a szczególnie władzę którą owa prz
Radosław Kudliński: Zatrute laury
Oni już chyba wcześniej tacy byli. W odróżnieniu od bolszewików używali co prawda innych haseł – wzniosłych, historycznych, pobożnych – ale jad kłamstwa już wtedy pustoszył ich od podstaw.
Cezary Wach: Polacy, nic się nie stało
A póki co, jeśli chcemy to wierzmy w zapewnienia że „ nic się nie stało Polacy, nic się nie stało”. Miłość, miłość i jeszcze raz miłość, bo jak tu nie kochać frajerów!
Cezary Wach: Marnotrawstwo?
A tych którzy już zapomnieli co mieści się w pojęciu prawdy odsyłam do Arystotelesa, czy św. Tomasza, łatwiej będzie nie tylko żyć ale i zrozumieć co faktycznie jest marnotrawstwem, a co nim nie jest.
Piotr Opozda: Komputer z a m i a s t książki?
Nie wiem, czy pobór do szkół 6 – latków jest psychologicznie uzasadniony, ale argumenty kolejnych eksperymentatorów z PO (kurator wyraźnie stwierdził, że ta właśnie partia przez niego mówi) są tragikomiczne.
Piotr Opozda: Zderzenie cywilizacji
No a dzisiaj w polskim sejmie głosami najznamienitszych Europejczyków wyproszono za drzwi Mędrców ze Wschodu, nie dopuszczając nawet do dyskusji nad przywróceniem znanego święta.
Cezary Wach: PO contra PZPN...
Ponieważ nie ma zgody ze strony opiekunów Platformy na dzielenie się zyskami z kimkolwiek, stąd jej politycy tak gorliwie zabiegają o wyeliminowanie z podziału w zyskach nie mniej pazernego ale mniej zasłużonego (dla niej samej) środowiska PZPN-u
Piotr Opozda: Parking pod Łysą Górą, a sprawa polska
Odwiedził mnie niedawno Polonus ze sporego miasta, zauważył leżące na stole lokalne pismo i przeczytawszy tytuł jakiegoś artykułu, sugerujący nadużycia miejscowego wójta przy prywatyzacji … parkingu, skrzywił się...
Cezary Wach: Teatrzyk Lalki i Aktora
„Dla nas nie było takich słów jak moralność czy etyka. My tych słów nie używaliśmy. One dla nas nie miały sensu , bo służba wykorzystywała niemoralność, a z moralnością walczyła.”
C.Wach:SKUTEK ZAMIERZONY, SKUTKIEM OSIĄGNIĘTYM!
Natalia Waloch toruńska korespondentka Gazety Wyborczej w 26-tą rocznicę stanu wojennego, zaaplikowała sobie maraton po(chyba nie przypadkowo?) toruńskich szkołach średnich i zawodowych .Zadawała młodzieży pytanie „ co wiedzą na temat stanu wojen
Piotr Opozda: Rewolucyjny walec
Policyjny spektakl z posłanką Sawicką w roli głównej spotkał się z dezaprobatą, czy wręcz z oburzeniem „cywilizowanych” publicystów. Przeczytałem gdzieś, że staczamy się do poziomu Chin
Piotr Opozda: Urok władzy
Przyglądając się ludziom „ukąszonym” przez władzę można na przemian dostrzec cierpienie /z jej niedostatku/, lęk /przed jej utratą/, rozpacz /po jej utracie/.
Piotr Opozda: "Spiżowa bieda"
W Łodzi zrodził się pomysł upamiętnienia ofiar komunizmu okazałym pomnikiem. Koszty przedsięwzięcia szacuje się na ok. 600 tysięcy złotych.
Cezary Wach:"Bój to jest wasz ostatni"
Jedenastego maja Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności nowej ustawy lustracyjnej z Konstytucją R.P. Szereg wyroków tego gremium (wydanych w ostatnim czasie) nie pozostawiało wątpliwości
P.Opozda: Areopag ubeckiej oligarchii
O każdym (ej) z tych sędziów mówią ich doświadczenia. Tego pierwszego pamiętam z neurotycznych wystąpień po 6 czerwca 1992r., w których wykazał przywiązanie do przywilejów ubeckiej swołoczy. Ta druga jest mistrzem faryzejskiej dialektyki „prawniczej
P.Opozda: Mundurki, czyli chybiona kontrrewolucja
Eksponowane dziewczęce brzuszki, uniki wylęknionych nauczycieli i udające rodziców sieroty po późnym Gierku i Jaruzelu - to krzyczące symptomy współczesnej polskiej szkoły.
P.Opozda: Nie ma zgody na PRL!
Cóż jednak w międzyczasie się stało, że zdaniem ks. Bartnika PRL nobilitować należy do rangi ułomnego co prawda, ale jednak polskiego państwa, a historycy winni szukać w tamtym okresie nie faktów, a problemów...?
C.Wach: Bilans zysków i strat
Załóżmy,że informacje zawarte w artykule pt.” Tajna historia metropolity” pióra Katarzyny Hejke i Przemysława Harczuka zamieszczonym w „Gazecie Polskiej” są prawdziwe.
P.Opozda: Przywołani do porządku
Lepper, Łyżwiński, Filipek (i wielu innych) po kilku latach pobytu w sejmowym hotelu (a mówiąc językiem Orwella: „sejmowym folwarku”) zaczęli zachowywać się podobnie jak cała reszta tutejszych bywalców.
C.Wach: Kolejne trzy grosze
Po wyborach prezydencko-parlamentarnych nie miałem wielkich złudzeń ,że podwójny zwycięzca tych wyborów Prawo i Sprawiedliwość będzie w stanie zrealizować w całości swój program wyborczy. Jedno natomiast było prawdopodobne
P.Opozda: Skrócona kadencja
jestem na bieżąco z wysiłkami Konfederatów nad utrzymaniem się na politycznej powierzchni Polski. Nie chcę w ich poważnych oświadczeniach i jeszcze poważniejszych występach medialnych widzieć śmieszności, bo mi jednak nie do śmiechu...
C. Wach: Moje trzy grosze
Czego możemy dowiedzieć się obserwując kryzys rządowo – koalicyjny, który wybuchł w Polsce w ostatnich dniach?

powered by QuatroCMS