O nas
Nowe
Felietony
Artykuły
Kurier Święt.
Kronika 2018
Historia
Kalendarz
Galeria
Antyreklama
Kontakt
Polecamy
Forum
Archiwum
  
Felietony »  lista felietonów » P.Opozda: Nie ma zgody na PRL!
Treść artykułu:
Nie ma zgody na PRL! (6.02.2007)  

W niedzielnym wydaniu „Naszego Dziennika” (4.02.2007)  ks. Czesław Bartnik w imieniu środowiska „narodowych katolików” rozgrzesza  Polskę Ludową (art. „Kołowrót polskich problemów”).

Jeszcze kilka miesięcy temu pryncypialne środowisko skupione wokół toruńskiej rozgłośni postrzegało okres komunistyczny w perspektywie zdrady, prześladowań i trwających uwikłań gospodarczo – politycznych. Cóż jednak takiego w międzyczasie się stało, że zdaniem ks. Bartnika PRL nobilitować należy do rangi ułomnego co prawda, ale jednak polskiego państwa, a historycy winni szukać w tamtym okresie nie faktów, a problemów...?

Otóż stało się wiele: okazało się, że wbrew powszechnym oczekiwaniom jednak trochę tych faktów w  aktach Wydziału IV pozostało... A jeśli tak, to trzeba zmienić retorykę, poszukać w Ewangelii innych cytatów...  

Również abp Dziwisz we wczorajszych programach informacyjnych (5.02.2007) powątpiewa, żeby rodacy (mowa o funkcjonariuszach PRL-owskiej bezpieki) wiedzieli, a nie ostrzegli Ojca świętego o planowanym zamachu. Rozumiem potrzebę ewangelicznego języka dobrej woli w ustach Biskupa, ale w tym kontekście, w obliczu powszechnej już wiedzy i doświadczeń, są wręcz groteskowe.

Wreszcie, podczas niedzielnej radiowej Mszy świętej bp Piszcz  czyniąc wyraźną aluzję do uwikłanych we współprace z bezpieką duchownych, retorycznie pyta, „czy w Kościele jest miejsce dla grzeszników”? Problem w tym, że, między grzesznikiem, a faryzeuszem jest ogromna przepaść ...

powered by QuatroCMS