O nas
Nowe
Felietony
Artykuły
Kurier Święt.
Kronika 2018
Historia
Kalendarz
Galeria
Antyreklama
Kontakt
Polecamy
Forum
Archiwum
  
Felietony »  lista felietonów » Piotr Opozda, Bomba rozbrojona trotylem
Treść artykułu:

Bomba rozbrojona trotylem? (31.10.2012)

Jesień przyniosła wyraźne oznaki trzeźwienia społeczeństwa polskiego. Wielki marsz z 30 września w Warszawie, kurczenie się wpływów Platformy i Palikota, czy wreszcie udane (oby nie tylko propagandowo) społeczno – gospodarcze pomysły PiS – u dawały  j a k ą ś nadzieję restytucji państwa. Równocześnie postępowały prace nad wyjaśnieniem tragedii smoleńskiej – zaangażowali się polscy naukowcy, a w ekshumowanych ciałach poległych odnaleziono ślady utwierdzające w bolesnych przypuszczeniach. Krótko mówiąc, mina, na której uwili sobie gniazdo herosi i pretorianie III RP zaczęła tykać. Efektem narastającej paniki stało się w ubiegłą sobotę  zabójstwo  pilota Musia.

Postanowiono rozbroić minę … trotylem. „Rzeczpospolita” połknęła haczyk (z nowym właścicielem  stało się to łatwiejsze) i opublikowała znany tekst o trotylu odnalezionym we wraku rozbitego Tupolewa. Kto teraz uwierzy  i  p r z e j m i e  się autentycznymi odkryciami chemicznymi za miesiąc lub dwa?  Bombę rozbrojono. Kto wreszcie dzisiaj pamięta jeszcze o zabójstwie chorążego Musia sprzed kilku dni? Wydarzenie skutecznie przykryto.

No i kwestia politycznej reorientacji. Kaczyński sprowokowany został do wybitnie emocjonalnych zachowań  niweczących wcześniejsze polityczne sukcesy. Rozgrywanie bólem tego człowieka jest szczególnie ohydne, a przy tym potwierdzające w przekonaniu o zdolności  bandytów z zaplecza obecnej władzy  do każdej nikczemności i zbrodni.  Używa się przy tym argumentów propagandowych o „rozgrywaniu trupami”. I jak tu nie odnosić Smoleńska do Katynia? W tle jednej i drugiej zbrodni najohydniejsze jest  kłamstwo…

Pozostaje odrobina nadziei – słuchając wdów Kochanowskiej i Błasikowej przypominają mi się przestrogi starego proboszcza (młodsi już tego unikają) o grzechach wołających o pomstę do nieba.  Może więc trotyl okaże się niewystarczający do rozbrojenia polskiej bomby kłamstwa i nikczemności?

Piotr Opoz

powered by QuatroCMS